Skorzystaj z praktycznego przewodnika, który przygotował NFZ. Doradzimy, krok po kroku, co zrobić, gdy masz pierwsze objawy infekcji.

Nigdy nie lekceważ objawów choroby. Nawet jeśli wydaje Ci się, że to zwykłe przeziębienie, powinieneś to sprawdzić. Być może są to pierwsze symptomy groźnych chorób: grypy lub COVID-19?

Pamiętaj! Część chorób, szczególnie w pierwszym stadium rozwoju, daje podobne objawy, dlatego musisz upewnić się, co Ci dolega.

Podejrzewasz zakażenie koronawirusem? Samodzielnie zapisz się na test w kierunku SARS-CoV-2

Jeśli podejrzewasz, że Twój zły stan zdrowia jest spowodowany zakażeniem koronawirusem, jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną, zapisz się na test w kierunku SARS-CoV-2 przez internet.

Zobacz w powiększeniu: Plakat informacyjny #SZCZEPIMYSIE

Zgłoś się na szczepienie przez gov.pl/szczepimysie lub skorzystaj z całodobowej infolinii 989.

  1. Zarejestruj się na bezpłatne szczepienie: przez infolinię 989, stronę gov.pl/szczepimysie, w punkcie szczepień lub przez SMS o treści SZCZEPIMYSIE na numer 664 908 556.
  2. Przejdź kwalifikację medyczną i wypełnij formularz, dla Twojego bezpieczeństwa zostaniesz zbadany przez lekarza.
  3. Zaszczep się przeciw COVID-19, skorzystaj z bezpłatnego szczepienia i obserwuj stan swojego zdrowia.
  4. Przyjmij drugą dawkę szczepionki, wszystkich informacji udzieli Ci Twój punkt szczepień.

Baner #SzczepimySię

Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów którzy, ze względu na stan zdrowia, nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. W naszym regionie 10 dodatkowych punktów uzupełni sieć populacyjnych punktów szczepień, które zadeklarowały możliwość podania preparatu również w domu pacjenta.

Wyjazdowe punkty szczepień są dodatkowym wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień, potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach.

Szczepienie w domu dla konkretnych pacjentów

Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący.

Baner #SzczepimySię

Kompendium wiedzy na temat szczepień przeciwko COVID-19: https://www.gov.pl/web/szczepimysie.

Spot "Jesteś pracownikiem sektora ochrony zdrowia? Zgłoś się na szczepienie".

Zasady funkcjonowania SPZOZ w Puławach w czerwcu 2020 r.

Na stronie internetowej Powiatu Puławskiego zostały opublikowane informacje dla pacjentów, dotyczące obowiązujących od czerwca br. zasad realizowania zadań SPZOZ w Puławach w zakresie lecznictwa stacjonarnego: Zasady funkcjonowania SPZOZ w Puławach w czerwcu 2020 r.

W związku z pojawiającym się problemem zanieczyszczenia przestrzeni publicznych (chodników, ulic, trawników) przez zużyte środki ochrony osobistej w postaci maseczek i rękawiczek stosowanych przez mieszkańców w czasie pandemii przypominamy, iż zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19 (w czasie trwania pandemii/epidemii), w celu minimalizacji ryzyka zakażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, odpady wytworzone przez osoby zdrowe takie jak: środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, powinny być wrzucane do pojemnika na odpady zmieszane. Zaleca się by przed wyrzuceniem tego rodzaju odpadów, zostały one umieszczone w szczelnym worku, który po zawiązaniu powinien być umieszczony w pojemniku.

Dlatego w trosce o zdrowie nas wszystkich, apelujemy o zachowanie porządku i wyrzucanie odpadów do koszy.

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę

Od dziś (16.04) do odwołania obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Można to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika.

Obowiązek zasłania ust i nosa dotyczy wszystkich, którzy znajdują się:

  • w pojazdach komunikacji zbiorowej (autobusach, tramwajach, w metrze itp.),
  • w samochodach – dotyczy sytuacji, w których razem jadą osoby obce, to znaczy takie, które nie mieszkają ze sobą (np. koledzy z pracy, sąsiedzi itp.),
  • na drogach i placach (dotyczy również osób jeżdżących np. rowerem lub hulajnogą),
  • w zakładach pracy (dotyczy osób, które mają styczność z osobami z zewnątrz – interesantami, klientami, obywatelami itp.),
  • w budynkach użyteczności publicznej (np. w urzędach, szkołach, uczelniach, przychodniach i szpitalach, na poczcie, w bankach i restauracjach),
  • w sklepach i na targowiskach,
  • w punktach usługowych,
  • na klatkach schodowych,
  • w windach, pralniach i innych miejscach wspólnych, z których korzystają mieszkańcy bloków.

Ważne! Policjanci, strażnicy graniczni, kasjerzy w banku czy sprzedawcy w sklepie mogą zażądać od nas odkrycia twarzy w celu identyfikacji. Mamy obowiązek uczynić to na ich prośbę.

Ważne! Pracownicy sklepów i punktów usługowych mogą zakrywać twarze przy pomocy przyłbicy, jeśli wszystkie kasy, punkty sprzedaży, okienka itd. są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę

  1. Przed nałożeniem maski umyj ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu
  2. Zakryj usta i nos maską i upewnij się, że między twarzą i maską nie ma żadnych przerw
  3. Unikaj dotykania maski podczas jej używania; jeśli to zrobisz, umyj ręce mydłem i woda lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu
  4. Wymień maskę na nową, gdy tylko będzie wilgotna, nie używaj ponownie masek jednorazowych
  5. Aby zdjąć maskę - chwyć ją od tyłu za wiązanie (nie dotykaj przodu maski!)
  6. Wyrzuć maseczką do zamykanego pojemnika; umyj ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu

Nie wrzucaj maseczki do toalety!

Powiększ grafikę: Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.gov.pl/web/koronawirus/zaslon-usta-i-nos.

Drodzy Mieszkańcy!

Czas, z jakim dziś przyszło nam się zmierzyć, to dla nas ogromna próba odpowiedzialności za siebie i swoich najbliższych, ale także za sąsiadów, znajomych, przypadkowo spotkanych przechodniów i osób w sklepie podczas zakupów.

Przepełnia mnie duma i bardzo dziękuję, za dotychczasową postawę Waszej społecznej odpowiedzialności.

Wychodząc naprzeciw chęci posiadania przez każdego mieszkańca maseczki ochronnej wielokrotnego użytku, która po wcześniejszej sterylizacji np. wypraniu w temperaturze min. 60oC i wyprasowaniu, pozwoli zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w przestrzeni publicznej, zorganizujemy w centrum Kurowa automat, w którym za symboliczną kwotę 5 zł pokrywającą wyłącznie koszty produkcji, można będzie taką maseczkę nabyć.

Każdy kto zakupi maseczkę ma pewność, że cena jest realną kwotą za jej wyprodukowanie. Została ona wykonana przez lokalnych przedsiębiorców, dzięki czemu wsparte jest utrzymanie kilkunastu miejsc pracy. Środki ochrony osobistej w tym profesjonalne maseczki zakupywane przez rząd i fundacje będą trafiać do szpitali, stacji pogotowia ratunkowego gdzie dziś są najbardziej potrzebne. Środki finansowe z budżetu Gminy Kurów będą trafiać za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej do osób najbardziej potrzebujących, które w związku ze stanem epidemii znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.

Urząd Gminy Kurów zapewni bezpłatnie maseczki osobom najuboższym, korzystającym z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej w Kurowie, pracownikom sklepów, stacji paliw, lekarzom i pielęgniarkom, pracownikom poczty, listonoszom, funkcjonariuszom Policji z terenu Gminy Kurów,  którzy dla Nas wszystkich  na co dzień w tym trudnym czasie ryzykują własne zdrowie i życie, a także emerytom i rencistom, których dochód kwalifikuje ich do uzyskania pomocy ze środków OPS.

Każda z wyżej wymienionych osób, która chciałby bezpłatnie otrzymać taką maseczkę proszona jest o kontakt telefoniczny lub mailowy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kurowie tel. 81 88 11 490 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub z Urzędem Gminy Kurów tel. 81 88 11 151 e-mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Maseczki te zostaną dostarczone w sposób bezpieczny przez pracowników gminy, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i wolontariuszy.

Podawane informacje w mediach o akcjach typu "Maseczki dla Polski" będące obywatelskimi akcjami wsparcia mieszkańców Polski również opierają się na wydatkowaniu środków finansowych przez samorządy, sponsorów. Gmina Kurów również zgłosiła swój akces, lecz zapotrzebowanie z całej Polski sięgnęło kilkunastu milionów, a organizatorzy społecznej akcji mogą wyprodukować ok 40 tys. maseczek dziennie i uzależniają ich produkcję od wsparcia finansowego darczyńców.

Z pomocą lokalnego stowarzyszenia Ochotnicza Straż Pożarna w Kurowie – organizacji pożytku publicznego włączamy się w walkę z rozprzestrzenianiem się i skutkami koronawirusa. Na konto stowarzyszenia o nr 04 8732 0000 0000 0534 2000 0001 można przekazywać środki finansowe z dopiskiem "darowizna KORONAWIRUS", które zostaną wydatkowane na niezbędny sprzęt i materiały do walki z koronawirusem i pomoc osobom najuboższym z terenu Gminy Kurów pozostającym w kwarantannie lub nie mogących ze względu na stan epidemii pracować dorywczo np. w postaci paczek żywnościowych lub środków higieny. Uzbierane przez stowarzyszenie środki będą wydatkowane przy współpracy z Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kurowie. Darowiznę taką można będzie odliczyć od podatku dochodowego. Rozliczenie akcji zostanie opublikowane na stronie Gminy Kurów.

Przypominam, że Ośrodek Pomocy Społecznej w Kurowie koordynuje pomoc dla osób samotnych, starszych, podopiecznych i osób przebywających w kwarantannie. W przekazywaniu żywności wspierają nas Wojska Obrony Terytorialnej. W gotowości niesienia pomocy są ochotnicze straże pożarne.

Na dzień 8 kwietnia 2020 r. na terenie Gminy Kurów objęte kwarantanną było 33 osób. W większości powracających z zagranicy.

Pracownicy Ośrodka Zdrowia na bieżąco dzwonią do osób starszych i chorych pytając o stan zdrowia, posiadane leki i obecną sytuację. Tygodniowo przeprowadzanych jest około 320 e-porad.

Wszystkim pracownikom sklepów, stacji paliw, lekarzom i pielęgniarkom, pracownikom poczty, listonoszom, funkcjonariuszom Policji z terenu Gminy Kurów, Żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej w imieniu Nas wszystkich serdecznie dziękuję.

Liczę na to, że wspólnie będziemy walczyć o to, co w tym momencie dla Nas wszystkich jest najważniejsze, czyli nasze zdrowie!

Na nadchodzący czas świąt życzę Wam wytrwałości, zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz pogody ducha.

Wójt Gminy Kurów
Arkadiusz Małecki

Plakat prezentujący podstawowe zasady w walce z koronawirusem

Powiększ grafikę: Plakat - Podstawowe zasady w walce z koronawirusem

Zachęcamy również do pomocy w dotarciu z najważniejszymi informacjami do osób w okolicy - Połączmy siły i razem zwalczmy koronawirusa. Powieś plakat w swojej okolicy!

Zachęcamy również do śledzenia www.gov.pl/web/koronawirus.