Osoby uciekające przed wojną w Ukrainie mogą liczyć na bezpłatną pomoc. Fundacja ADRA Polska w partnerstwie z organizacją CARE otworzyła w Lublinie Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców.

Placówka oferuje pomoc informacyjną i prawną, wsparcie doradcy zawodowego i psychologa, lekcje języka polskiego, opiekę nad dziećmi a nawet masaż odstresowujący dla osób pozostających w stresie lub kryzysie. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Szczegółowe informacje znajdują się w załączeniu:

Film instruktażowy dotyczący procesu nadania numeru PESEL, informacji o Profilu Zaufanym oraz aplikacji mObywatel dla obywatela Ukrainy, który wjechał legalnie na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy od 24 lutego 2022 r. i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Polski.

W ramach wsparcia napływających ze wschodu uchodźców – grupa ARC Europe oferuje darmową pomoc drogową na terenie Polski. W załączeniu komunikat w języku polskim i ukraińskim.

Przygotowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej informacja dla uchodźców z Ukrainy (w językach polskim, ukraińskim, angielskim i rosyjskim).

Aktualne informacje w języku ukraińskim znajdziesz na stronie www.ua.gov.pl

Komunikat Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie dot. udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej osobom uciekającym z Ukrainy.

Druhny i Druhowie

W poczuciu solidarności z narodem ukraińskim i troski o zapewnienie pomocy ofiarom wojny zwracam się do Druhen i Druhów z prośbą o oddawanie krwi. Codziennie do Polski przybywają tysiące uchodźców. Potrzebują każdego rodzaju wsparcia także medycznego. Rozwój wydarzeń pokazuje, że należy spodziewać się wzmożonego zapotrzebowania na krew i jej składniki. Jak zawsze ale szczególnie dzisiaj pomoc honorowych krwiodawców jest niezastąpiona. My strażacy codziennie służymy bliźnim w potrzebie. Wielu z nas oprócz odpowiedzialnej służby ratowania życia i mienia ratuje czyjeś życie także przekazując dar największy, bezcenny – krew. Każdy w wieku od 18 lat do 65 będąc zdrowy może to uczynić.

Apeluje i proszę: zgłaszajmy się do centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Tętni w nas szczególne dobro. Honorowo przekażmy krew. W chwili historycznej potrzeby wesprzyjmy potrzebujących.

Waldemar Pawlak
Prezes ZG ZOSP RP

Zobacz grafikę w dużym rozmiarze: Informacja o zbiórce na rzecz uchodźców z Ukrainy - Powiat PuławskiSamorząd Powiatu Puławskiego prowadzi zbiórkę żywności, podstawowych środków higieny osobistej oraz ubrań i maskotek dla dzieci.

Szczegółowe informacje na temat zbiórki znajdą Państwo na stronie internetowej Powiatu Puławskiego.

Napis Solidarni z Ukrainą na tle flagi Ukrainy

Uprzejmie informujemy, że pierwsi mieszkańcy gminy Kurów przyjęli pod swój dach uchodźców z Ukrainy – kobiety z dziećmi. W Zespole Szkół Agrobiznesu w Klementowicach na chwilę obecną znajduje się również 28 uczniów z Ukrainy.

W związku z powyższym i sytuacją na Ukrainie zwracamy się z prośbą o pomoc i przekazywanie:

  • ŻYWNOŚCI DŁUGOTERMINOWEJ: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.
  • KOSMETYKÓW I CHEMII: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.
  • ŚRODÓW OPATRUNKOWYCH, zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.
  • DLA DZIECI: słodycze, przybory szkolne, przybory plastyczne, nowe zabawki, środki higieniczne.
  • PŁODÓW ROLNYCH: ziemniaki, marchew, kapusta itp.
  • Zbieramy także NOWE koce i śpiwory!

UWAGA! Nie zbieramy odzieży.

Rzeczy można przynosić do następujących stacjonarnych punktów zbiórek:

  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Kurowie od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 15.00.
  • Gminny Ośrodek Kultury w Kurowie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 i w sobotę od godz. 9.00 – 13.00.
  • Urząd Gminy Kurów w godzinach pracy.
  • Zespół Szkół Agrobiznesu w Klementowicach, Klementowice 365.

Dodatkowo w dniu 1 marca 2022 roku w godzinach 8.00 do godz. 20.00 wolontariusze będą oczekiwać na powyższe dary na Starym Rynku w Kurowie w okolicach sklepów.

Zebrane dary w pierwszej kolejności zapewnią byt i przetrwanie uchodźcom przebywającym na terenie gminy Kurów.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Kurowie zwraca się z uprzejmą prośbą o zgłaszanie się osobiście lub pod numerami telefonów: 81 8811 490, +48 505 820 676, osób, które chciałby podjąć się wolontariatu na rzecz uchodźców oraz uchodźców, którzy przebywają na terenie naszej gminy poprzez:

  • zgłaszanie chęci przyjęcia nowych rodzin,
  • pomocy jako tłumacz języka ukraińskiego,
  • doraźnej pomocy medycznej np. usługi lekarskie, pielęgniarskie, rehabilitacyjne,
  • udzielenia pomocy pedagogicznej, psychologicznej, prawnej lub innej zaproponowanej przez siebie formie np. opieka nad dziećmi, transport do urzędów i lekarzy, itp.

W miarę pojawiających się dalszych potrzeb będziemy się zwracać do Państwa o kolejną pomoc.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Kurowie zwraca się także z prośbą o zgłaszanie się potencjalnych pracodawców w szczególności dla kobiet z rodzin uchodźców z Ukrainy.

Informujemy również, że Ochotnicza Straż Pożarna w Kurowie jako organizacja pożytku publicznego przyjmuje środki finansowe na rzecz pomocy i utrzymania uchodźców przebywających w domach naszych mieszkańców z przeznaczeniem na: zakup leków, zakup pomocy szkolnych, ponoszenie podstawowych opłat tj. energia, woda, gaz, i innych indywidualnych potrzeby. Nr konta do wpłat z dopiskiem POMOC DLA UKRAINY. Ochotnicza Straż Pożarna w Kurowie 04 8732 0000 0000 0534 2000 0001.

Razem wesprzyjmy uchodźców i polskie rodziny, w szczególności z terenu naszej gminy, które przyjęły ich pod swój dach.