Informuję mieszkańców gminy Kurów, że Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska w Lublinie ogłosił w dniu 3 sierpnia 2023 r. nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Priorytetowego "Moja woda".

Termin naboru wniosków: nabór ciągły od dnia ogłoszenia naboru wniosków do dnia wskazanego w ogłoszeniu o zakończeniu naboru wniosków.

Właściciele/współwłaściciele domów jednorodzinnych otrzymują dotacje na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę w wysokości 6 tys. zł, która obejmuje do 80 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

W Polsce hipercholesterolemia dotyka około 60% dorosłych. Jednak tylko nieliczni są świadomi swojego stanu zdrowia. Profilaktyka hipercholesterolemii to temat "Środy z Profilaktyką" - akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na rozwój hipercholesterolemii ma wpływ nasz styl życia m.in. niewłaściwe odżywianie, brak ruchu, otyłość, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu oraz czynniki genetyczne.

Badaj się profilaktycznie

Od 1 lipca 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa.

Celem zasadniczym tego aktu prawnego jest stworzenie możliwości prawnych gwarantujących producentom rolnym rekompensatę z tytułu utraty przychodów z prowadzonej przez nich działalności rolniczej w przypadku upadłości nabywców produktów rolnych.

Logo Gminnego Ośrodka Kultury w KurowieGOK w Kurowie zaprasza wszystkich chętnych na spotkanie, którego celem będzie wykonanie, w dowolnej technice plastycznej, prac inspirowanych tematyką Powstania Styczniowego.

Zostaną one wyeksponowane 13 sierpnia 2023 roku na Starym Rynku w Kurowie, w plenerowej wystawie towarzyszącej wydarzeniu "Wdzięczni Bohaterom – Powstańcom Styczniowym", z okazji przypadającej w tym roku 160. rocznicy wybuchu tego narodowego zrywu.

Miejsce działań plastycznych: Gminny Ośrodek Kultury w Kurowie.

Termin: 2 sierpnia 2023 r., godzina 12.00-14.00.

Zapisy pod numerem telefonu: 818811099.

Flaga Polski, Godło Polski i napis Rządowy Program Odbudowy Zabytków

W dniu 14 lipca 2023 r. zostały ogłoszone wyniki naboru do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Niezmiernie miło nam jest poinformować, że Gmina Kurów znalazła się na liście beneficjentów programu i otrzymała dofinansowanie w kwocie 1 000 000 zł na projekt Prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy wybranych zabytkach Gminy Kurów.

Dofinansowanie z Programu może wynieść maksymalnie 98 proc. wartości inwestycji, a minimalny wkład własny to 2 proc.

Logo Narodowego Funduszu Zdrowia oraz napis Środa z profilaktykąKrwi, mimo rozwoju medycyny i techniki nie da się wyprodukować. Jedynym źródłem jest zdrowy człowiek. Honorowy krwiodawca.

Dlaczego warto pomagać? Dlaczego warto dzielić się tym darem życia? Jak przygotować się do donacji?

Twoja krew może uratować życie

Logo Narodowego Funduszu Zdrowia oraz napis Środa z profilaktykąWyjazdy w tropiki i do krajów subtropikalnych są coraz popularniejsze. Niestety, im częściej tam jeździmy, tym większe ryzyko groźnych chorób. Jak się przed nimi chronić?

W tropikalnych strefach klimatycznych najczęściej występują:

  • malaria
  • żółta gorączka (żółta febra)
  • gorączka krwotoczna denga
  • dur brzuszny.

Co zrobić, aby bezpiecznie spędzić czas w podróży?

Wyświetla grafikę w większym rozmiarze w nakładce: Mapa obszaru inwestycyjnego w bezpośrednim sąsiedztwie trasy S17 przy węźle Kurów Wschód

Gmina Kurów informuje zainteresowanych inwestorów o możliwości nabycia działek inwestycyjnych o znakomitej lokalizacji, położonych w bliskim sąsiedztwie trasy S17 między Lublinem a Warszawą.

Działki mają łączną powierzchnię 19 hektarów i są własnością zrzeszonych osób fizycznych.

Obszar inwestycyjny znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie trasy S17, przy węźle Kurów Wschód, co gwarantuje wygodny dostęp do ważnych ośrodków gospodarczych w regionie. Bliskość dróg krajowych umożliwia szybkie połączenie z Lublinem i Warszawą, co stanowi znaczącą zaletę dla firm logistycznych, które potrzebują sprawnego transportu towarów.

Całkowita powierzchnia działek i kształt obszaru inwestycyjnego stwarza wiele możliwości rozwoju działalności oraz dostosowania przestrzeni pod indywidualne potrzeby.

Gmina Kurów wraz z jej mieszkańcami stawia na rozwój i wspiera inwestycje. Współpracuje z inwestorami zapewniając pomoc w uzyskaniu niezbędnych pozwoleń. Działa w duchu partnerstwa w celu stwarzania korzystnych warunków dla rozwoju firm.

Jeżeli poszukują Państwo dogodnej lokalizacji dla swojego przedsiębiorstwa i planują zainwestować w dynamicznie rozwijającym się regionie, to zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty.

Dla uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt z przedstawicielem właścicieli terenu - Krzysztofem Durakiem tel: +48 697 144 792 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przypomina o module "Dostępne mieszkanie" w ramach programu "Samodzielność-Aktywność-Mobilność" realizowanego przez samorządy powiatowe we współpracy z PFRON.

"Dostępne Mieszkanie" to program skierowany do osób z niepełnosprawnościami, które w swoim mieszkaniu posiadają bariery ograniczające ich w codziennym funkcjonowaniu.

Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami można złożyć za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia sow.pfron.org.pl

Wniosek można złożyć w każdym czasie, ale nie później niż do dnia 31.12.2024 r. i do wyczerpania budżetu Programu.

Więcej informacji w załączonym plakacie oraz na stronie PFRON.

Rozporządzenie Nr 8 Wojewody Lubelskiego z dnia 15 czerwca 2023 r. uchylające rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich na terenie powiatów opolskiego i puławskiego.

SP ZOZ w Kurowie informuje o rozpoczęciu realizacji programu szczepień ochronnych w zakresie ochrony przed chorobami wywołanymi przez HPV (ludzki wirus brodawczaka).

Do szczepień kwalifikują się dziewczęta i chłopcy w grupach wiekowych 12 i 13 lat. W 2023 r. programem objęte są dzieci urodzone w latach 2010 i 2011 r.

Dzieci odpowiadające wiekowo wskazanym zaleceniem do szczepień, które na dzień rozpoczęcia programu tj. 01.06.2023 r. otrzymały już pierwszą dawkę szczepionki poza programem mogą otrzymać kolejną dawkę już w ramach programu.

Wykaz szczepionek przeciw HPV stosowanych w powszechnym programie szczepień:

  1. Cervarix dawka 0,5 ml (GlaxoSmithKline Biogicals s.a.)
  2. Gardasil 9 dawka 0,5 ml (Merck Sharp&Dohme B.V)

Osoby zainteresowane programem szczepień ochronnych prosimy o zgłaszanie się do SP ZOZ w Kurowie.

Logo Narodowego Funduszu Zdrowia oraz napis Środa z profilaktykąSzczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego to najskuteczniejszy sposób zapobiegania zakażeniom HPV i chorobom nowotworowym.

Zakażenia HPV dotyczą obu płci

Ludzki wirus brodawczaka, przenoszony jest przez kontakty seksualne, odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy oraz raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu i nowotwory okolic głowy i szyi u obu płci.

Sprawdź w SIDUSIS jaki Internet jest dostępny w twojej okolicy

Baner: SIDUSIS. Sprawdź w SIDUSIS jaki Internet jest dostępny w twojej okolicy

Kancelaria Rady Ministrów udostępniła w Internecie bazę danych, dzięki której możliwe jest sprawdzenie dostępności usług sieciowych w każdej gminie w naszym kraju. Dostęp do bazy jest bezpłatny. Znajdziecie ją Państwo pod adresem: https://internet.gov.pl/.

Dodatkową funkcjonalnością systemu jest możliwość zgłaszania zapotrzebowania na usługi czy też oznaczania nieruchomości jako pustostanów, co przyczyni się do eliminacji tzw. białych plam (wymagane logowanie Profilem Zaufanym).

Głównym celem systemu jest zapewnienie obywatelom dostępu do rzeczywistych, aktualnych danych o zasięgach możliwych do świadczenia usług stacjonarnego dostępu do Internetu szerokopasmowego, czyli gdzie są one dostępne dla danego punktu adresowego (domu, budynku itd.). Dane zawierają nazwy podmiotów świadczących usługi i kontakty do ich przedstawicieli.

Wyświetla grafikę w większym rozmiarze w nakładce: Bezpłatne szczepienia przeciw HPV - Plakat1 czerwca 2023 r. Polska dołączyła do krajów, które wprowadziły bezpłatne szczepienia przeciw HPV. W naszym kraju szczepienia te są bezpłatne dla 12 i 13-latów. Jest to niezwykle ważny krok w prewencji nowotworów.

Szczepienie, które chroni przed rakiem

Zaszczep dziecko przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepionka jest bezpłatna dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Od 27 maja można zapisać dziecko na szczepienie przez Internetowe Konto Pacjenta Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Szczepić dziecko należy, zanim może mieć kontakt z wirusem. Dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12–13 lat (w 2023 r. to wszystkie dzieci urodzone w 2010 i 2011).

Jak zaszczepić dziecko

Od 27 maja 2023 r. możesz zapisać dziecko przez Internetowe Konto Pacjenta. Szczepienia rozpoczęły się 1 czerwca.

Logo Narodowego Funduszu Zdrowia oraz napis Środa z profilaktykąNarodowy Fundusz Zdrowia w przygotowanym materiale edukacyjnym przypomina, jakie wykonać badania planując ciążę? Jakie szczególne uprawnienia przysługują kobietom w ciąży i w połogu? Kto może skorzystać z programu badań prenatalnych? Które ćwiczenia wykonywać w ciąży i po porodzie?

Dbamy o mamy

Kobiety ciąży mają prawo do:

  • korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych w aptekach
  • bezpłatnych leków (oznaczonych jako leki "C").

Dowiedz się, jakie jeszcze prawa ci przysługują

Program badań prenatalnych