Sprawdź w SIDUSIS jaki Internet jest dostępny w twojej okolicy
Kancelaria Rady Ministrów udostępniła w Internecie bazę danych, dzięki której możliwe jest sprawdzenie dostępności usług sieciowych w każdej gminie w naszym kraju. Dostęp do bazy jest bezpłatny. Znajdziecie ją Państwo pod adresem: https://internet.gov.pl/.
Dodatkową funkcjonalnością systemu jest możliwość zgłaszania zapotrzebowania na usługi czy też oznaczania nieruchomości jako pustostanów, co przyczyni się do eliminacji tzw. białych plam (wymagane logowanie Profilem Zaufanym).
Głównym celem systemu jest zapewnienie obywatelom dostępu do rzeczywistych, aktualnych danych o zasięgach możliwych do świadczenia usług stacjonarnego dostępu do Internetu szerokopasmowego, czyli gdzie są one dostępne dla danego punktu adresowego (domu, budynku itd.). Dane zawierają nazwy podmiotów świadczących usługi i kontakty do ich przedstawicieli.
Co możesz sprawdzić i zrobić dzięki SIDUSIS?
- Sprawdzić, czy jesteś w zasięgu Internetu szerokopasmowego. Głównym celem systemu jest zapewnienie obywatelom dostępu do rzeczywistych, aktualnych danych o zasięgach możliwych do świadczenia usług stacjonarnego dostępu do Internetu szerokopasmowego, czyli gdzie są one dostępne dla danego punktu adresowego (domu, budynku itd.). Dane będą również zawierały nazwy podmiotów świadczących usługi i kontakty do ich przedstawicieli. W czerwcu 2023 roku możliwe będzie sprawdzenie także, czy w danej okolicy operatorzy będą realizować plany inwestycyjne zarówno ze środków publicznych jak i w ramach inwestycji komercyjnych. Informacja ta może być korzyścią przede wszystkim dla osób, które planują budowę bądź zakup domu czy mieszkania, a nie mogą pozwolić sobie by nie korzystać z Internetu szerokopasmowego.
- Zgłosić zapotrzebowanie na Internet. SIDUSIS umożliwia wysłanie zgłoszenia zapotrzebowania na usługi dostępu do Internetu szerokopasmowego w nieruchomości, na której możliwe jest świadczenie takiej usługi. System pozwala na wysłanie powiadomienia, które automatycznie trafi do wybranego lub do wszystkich przedsiębiorców, którzy oferują usługi w danej lokalizacji. Zgłoszenie zapotrzebowania traktowane jest jak zgoda marketingowa i umożliwia wskazanie sposobu kontaktu ze zgłaszającym.
- Zgłosić pustostan. Można oznaczać w systemie pustostany, czyli budynki, gdzie ani obecnie, ani w przyszłości nie zaistnieje potrzeba doprowadzania infrastruktury zapewniającej dostęp do Internetu. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni dostaną dzięki temu informacje o tym, gdzie istnieje popyt na ich usługi. Jest to bardzo ważne w zakresie planowania inwestycji, żeby swoje prace kierować tam, gdzie znajdą odbiorcę. Skorzystają z tego także w dużej mierze detaliści, którzy pozyskają wiedzę o popycie na usługi w obszarze pokrytym zasięgiem sieci hurtowych. Bieżąco aktualizowana baza o istniejącym na danym obszarze dostępie do usług stacjonarnego Internetu szerokopasmowego to kolejny plus dla operatorów, którzy unikną powielania inwestycji.
Jak sprawdzić zasięg Internetu w swojej lokalizacji?
Baza ta, w pierwszej kolejności umożliwia sprawdzenie, czy w ogóle jest w naszej lokalizacji zasięg Internetu. W tym celu wystarczy odwiedzić stronę internet.gov.pl i wpisać w pole wyszukiwarki dokładny, co do budynku adres zamieszkania. Nie jest wymagane logowanie, baza takich adresów jest ogólnodostępna.
Jak zweryfikować dane czy zgłosić zapotrzebowanie na Internet?
Oprócz sprawdzenia takich miejsc, bezpośrednio na mapie możemy zarówno zweryfikować zawarte na niej informacje (wymagane logowanie Profilem Zaufanym) oraz zgłosić zapotrzebowanie na dostęp do Internetu w naszej lokalizacji, łącznie z wyborem dostawcy oraz z oczekiwaną przepustowością łącza (w górę i w dół). Zgłoszenia takie trafiają do konkretnych operatorów świadczących usługi w danej lokalizacji.
Jest też możliwość zgłoszenia pustostanów, a więc miejsc gdzie ani w przeszłości nie było, ani w przyszłości nie będzie zapotrzebowania na dostęp do Internetu. To służyć ma efektywniejszemu planowaniu doprowadzania infrastruktury przez dostawców hurtowych do miejsc, gdzie popyt na te usługi jest.
Światłowód w okolicy? UKE udostępnia narzędzia aby to sprawdzić
Wyszukiwarka UKE ma na celu udostępnienie informacji z zakresu infrastruktury telekomunikacyjnej (węzły, kolokacje, stacje BTS, hotspoty oraz linie). Podstawową jej funkcją jest weryfikacja w danej lokalizacji dostępności usług wraz z informacją o ich dostawcy.
Dzięki Wyszukiwarce można się dowiedzieć jacy przedsiębiorcy – i jakie usługi – mogą świadczyć w wybranej lokalizacji oraz poznać maksymalne parametry tych usług. Z tą wiedzą można zgłosić się do interesującego nas operatora.
Może jednak zajść sytuacja, w której żaden z operatorów nie wykazał wybranego adresu jako miejsca, gdzie może świadczyć usługę. Dla takiego przypadku w serwisie dostępne jest narzędzie "Zgłoś popyt", za pomocą którego wskazać można zapotrzebowanie na określony rodzaj usług lub zwiększenie parametrów Internetu stacjonarnego. Dzięki niemu zainteresowany przedsiębiorca telekomunikacyjny może w dowolnym momencie wygenerować raport popytu na usługi, który wykorzysta w procesie planowania inwestycji związanych z rozbudową i modernizacją swojej sieci telekomunikacyjnej.
Dodatkową funkcją Wyszukiwarki jest możliwość sprawdzenia czy wybrany adres został zgłoszony do objęcia zasięgiem w ramach budowy sieci światłowodowej ze środków unijnych pochodzących z projektu POPC. Można się dowiedzieć, kto jest beneficjentem na danym obszarze, jaka jest planowana data zakończenia rozbudowy oraz jakie są parametry techniczne budowanej sieci.
Szczegółowe informacje związane z procesem wyznaczania budynków do POPC dostępne są w opublikowanej na stronie UKE broszurze informacyjnej.
Samo zgłoszenie na Internet o określonej przez użytkownika prędkości (od 1 Mb/s do 100 Gb/s) oczywiście nie gwarantuje, że w najbliższym czasie spodziewać się można modernizacji, jednak jeśli więcej osób zdecyduje się na wypełnienie formularza, być może będzie to sygnał dla operatorów, by warto zainteresować się danym obszarem. Wyszukiwarka pozwala również na sprawdzenie, czy ktoś już wcześniej nie zgłosił takiego zapotrzebowania oraz kiedy można spodziewać się realizacji, jeśli zlecenie na inwestycję zostało już wystawione.