Logo Narodowego Funduszu Zdrowia oraz napis Środa z profilaktykąNarodowy Fundusz Zdrowia w przygotowanym materiale edukacyjnym przypomina, jakie wykonać badania planując ciążę? Jakie szczególne uprawnienia przysługują kobietom w ciąży i w połogu? Kto może skorzystać z programu badań prenatalnych? Które ćwiczenia wykonywać w ciąży i po porodzie?

Dbamy o mamy

Kobiety ciąży mają prawo do:

  • korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych w aptekach
  • bezpłatnych leków (oznaczonych jako leki "C").

Dowiedz się, jakie jeszcze prawa ci przysługują

Program badań prenatalnych

U kobiet powyżej 35 roku życia ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną wynosi około 3-5 proc. Część z tych wad można leczyć jeszcze na etapie ciąży. Dlatego tak ważna jest ich wczesna diagnostyka

Kobiety po 35 roku życia mogą skorzystać z programu bezpłatnej diagnostyki prenatalnej w ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanego przez NFZ. Program ma na celu identyfikację ryzyka wystąpienia wad płodu oraz ich wczesną diagnostykę, oraz, o ile to możliwe, podjęcie leczenia jeszcze w okresie płodowym.

Szczegółowe informacje o programie

Aktywność w ciąży i po porodzie

Które ćwiczenia wykonywać w ciąży i po porodzie, jeśli nie ma przeciwwskazań?

Na stronie Akademia NFZ dostępne są ćwiczenia dla kobiet w ciąży w I, II i III trymestrze.

Słodka mama

Kiedy przyszłe mamy powinny wykonać pierwsze badanie w kierunku rozpoznania ewentualnej cukrzycy? Co sprzyja częstości występowania cukrzycy ciążowej? Jakie mogą być negatywne konsekwencje zdrowotne dla dziecka? Na pytania odpowiada w materiale filmowym "Środa z Profilaktyką" Profilaktyka cukrzycy ciążowej dr Magdalena Dolecka–Ślusarczyk, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii.

Więcej dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia: